E-Ticarette ödeme aracı olarak geliştirilen Elektronik para Internet’te kullanılmak üzere geliştirilmiş para birimidir. Elektronik para günlük hayatta kullanılan mağaza çeklerinin Internet ortamındaki karşılığı olarak değerlendirilebilir. Bu E-Ticaret ödeme sistemlerinden yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak elektronik para hizmeti sunan şirketler tarafından geliştirilen sistemlere üye olmaları ve kart bilgilerini bu sitelerde tanımlamalıdırlar. Bundan sonra elektronik para ile anlaşmalı mağazaların sitelerinden diğer taraflar ile sanal alışverişlerde sanak ödeme sistemi  Elektronik Para kullanılmaktadır.
Elektronik para Internet’te kullanılmak üzere geliştirilmiş para birimidir. Elektronik para günlük hayatta kullanılan mağaza çeklerinin Internet ortamındaki karşılığı olarak değerlendirilebilir. Bu sistemden yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak elektronik para hizmeti sunan şirketler tarafından geliştirilen sistemlere üye olmaları ve kart bilgilerini bu sitelerde tanımlamalıdırlar. Bundan sonra elektronik para ile anlaşmalı mağazaların sitelerinden diğer taraflar ile sanal alışveriş yapabilirler. Bu sistemler sayesinde kişiler her sitede kart bilgilerini siteye girmek zorunda kalmazlar.

Kişiler alışveriş yaparken bu sistemdeki hesap bilgilerini siteye yazar, sistem satıcıya ödemesini geçer ve alıcının kartından o miktar kadar ödeme çeker, böylelikle alıcı kendini güvence altına alır, sadece bir firmaya ödeme yapar. Elektronik para sistemleri, istenilen miktarda paranın bir banka hesabından çekilerek, Internet üzerinden yapılacak harcamalarda kullanılmak üzere elektronik ortamda saklanmasını sağlar. Türkiye’de bu sistem yeni uygulamaya geçmiştir.  Dünyada elektronik para ve ödeme hizmeti veren bazı kuruluşlara örnek olarak PayPal   en büyük güvenli ve gelişmiş Elektronik para sistemdir.

Bir cevap yazın