E-Ticaret Türleri Nelerdir?

E-Ticaret içinde bulunan alıcı ve satıcı tarafları itibariyle 4 ana gruba ayrılır.

.
B2B- Business To Business

Şirketler Arası (B2B- Business To Business) Elektronik Ticaret: En yaygın kullanılan elektronik ticaret şeklidir. Şirket içi veya şirketler arası yapılan bu tür ticaret 1960’ların başından beri kullanılmaktadır. Elektronik Veri Değişimi (Electronic Data Interchange) olarak da adlandırılır. Firmaların elektronik ortamda tedarikçiye sipariş vermesi, faturalarını temin etmesi ve bedellerini ödemesi bu bölümde değerlendirilmektedir. 1999 yılı verilerine göre; şirketler arası elektronik ticaret işlemleri, E-Ticaret cirosunun %90’nını oluşturmaktadır. İnternet araştırma şirketi Jüpiter Araştırmalarına göre; ABD’de işletmeden işletmeye (B2B- Business To Business e-ticaret hacminin 2015’e kadar 106.3 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

B2C Marketing – Business to Customer Marketing B2C e Commerce

Şirket ve son tüketici arası e-ticaret: B2C E-ticaret son yıllardaki web ve wap teknolojilerindeki gelişmelerle ortaya çıkmış yeni bir tür alışveriş ortamıdır. B2C E-ticaretin en çok bilinen türüdür. B2C E-ticaret ile sanal mağaza uygulamaları ile İnternette firmalar elektronik ortamda; Dvd, Cd, bilgisayardan beyaz eşyaya hatta otomobile, çiçekten, çikolataya, e kitaptan yemek siparişe birçok ürünün doğrudan tüketiciye satışını yapmaya B2C E-ticaret ile yapmaktadır. En Yaygın GSM kullanımı ile birlikte wap teknolojisi de tıpkı web teknolojisi gibi gelişmekte ve yer, zaman gibi kısıtlar olmaksızın e-ticaret yapılan uygun bir ortam haline gelmiştir.

Şirket-Kamu İdaresi Arası E-Ticaret: Kamu ile şirketler arasındaki bölgesel ağlar üzerinde yapılan e-ticaret, haberleşme ve diğer tüm etkinlikleri bu alanda tanımlayabiliriz.

Kamu ihalelerinin İnternet üzerinde yayınlanması ve üretici firmaların elektronik ortamda teklif vermeleri ile E-ticaret oluşturmaktadır. E-Ticaretin yaygınlaşmasını desteklemek amacı ile kamunun vergi ödemeleri, gümrük işlemleri de sanal dünyaya taşınmıştır.

Tüketici-Kamu İdaresi Arası E-Ticaret:

Tüketici ile kamu idaresi arasında her türlü vergi, sağlık ve hukuksal etkinliği bu alanda niteleyebiliriz. Örnekleri bu kategoride ehliyet, pasaport başvuruları, sosyal güvenlik primleri ile vergi ödemeleri, vb. uygulamalardır.

Bir cevap yazın